Divadelní soubor KVÍTKO

Divadlo má v naší obci letitou tradici.

Před 2. světovou válkou i po 2. světové válce vedl zdejší ochotníky krejčí a písmák František Kolář st., který na loukách na Mýtkách režíroval velkolepá venkovní představení, v nichž si s chutí zahrálo přes sto místních obyvatel i obyvatel ze sousedství.

Je škoda, že podobu inscenací, jako např. Drama Mydlářova domu, Dědictví či Když si náš dědeček babičku bral (autor František Kolář st.) nebo Jánošík (autor Jiří Mahen) známe už jen ze zažloutlých fotografií. Podle ohlasů pamětníků, ale i dobových kritik, byly prý opravdu úžasné.

I syn Františka Koláře st., taktéž František Kolář, zasvětil svůj život kultuře a dlouhá léta se staral o zábavu zdejších občanů. Děti, mládež i dospělí účinkovali v desítkách písničkových, ale také (jak bychom řekli dneska) populárně vzdělávacích pořadů, s nimiž se zúčastnili mnoha přehlídek, na kterých získali četná ocenění a uznání.

Mnoho místních velmi rádo vzpomíná především na laskavý humor a obětavost tohoto lidového spisovatele.

Po sametové revoluci divadelní ruch na chvíli utichl, byl to však právě František Kolář, kdo za podpory starosty - pana Josefa Ročka, jeho manželky - paní Milenky Ročkové a místostarosty - pana Josefa Bureše - znovu založil divadelní spolek místních nadšenců.

Ke skupince několika  tehdy ještě studentů a studentek  se přidalo pár členů bývalého estrádního souboru pana Koláře a výborný muzikant Jiří Bleha a začalo se znovu hrát.

Soubor má v současné době 21 členů. „Ansámbl“ nyní  tvoří Mirek Sobotka, Vláďa Ždímal, Irča Švadlenková, Erika Slavíková, Vilma Benešová, Míša Bičíková, Iva Čtveráková, Sárka Čtveráková,  Láďa Kult, Renata Švecová, Káťa Švecová, Lucka Švecová, Lucka Habiňáková, Iva Blehová, Ivanka Blehová, Jíra Bleha a Jarča, Jaruška, Jenda a Jana Ozorákovi, a Petr Čtverák jako správce Kvítkointernetu, jiné povinnosti zatím mají, ale určitě se vrátí Jirka Bleha, Evina Paulusová, Jarda Vávra, Míra Švadlenka, Janina Jurenová, Katka Opletalová ,Hanička Kropáčková, Hanka Kropáčková, Míša Buřvalová i několik dalších členů. Do hereckého důchodu odešla Zdenička Korbelová.

Pan František Kolář v roce 2001 bohužel zemřel, o dva roky později nás opustila i jeho manželka a vrchní garderobiérka - paní Emílie Kolářová, i tak se ale soubor snaží při svých vystoupeních vycházet hlavně z jejich odkazu. Svým divákům připomíná poetiku prvorepublikových kabaretů. Repertoár tvoří především staré písničky a kuplety na lidové melodie.

Soubor se zaměřuje hlavně na dříve narozené publikum. S oblibou jej vítají v domovech důchodců, v ústavech sociální péče, na setkáních důchodců a rodáků atd.

K jeho legendárním vystoupením patří také to na Pražském hradě, kde se hercům, muzikantům i režisérovi dostalo nejen uznání japonských a italských turistů, ale i několika členů kapely Šlapeto.

OFICIÁLNÍ WEB: https://kvitko.webnode.cz/

Obec Mladoňovice, František Tuček - starosta, tel.: 605 415 180, obec.mladonovice@worldonline.cz